Česká verzecz Slovenská verziask English versionen

Vyhľadávanie

rozšírené

0 €

 • Kuriér zadarmo pri objednávkach nad 30 Eur
 • Vrátenie tovaru v 15dennej lehote
 • Telefonické objednávky 0905 167 640
Anketa

Máme rozšíriť sortiment?

Ukázať výsledky

Odporučte nás

Domnievate sa, že by naše stránky mohli zaujímať niekoho z Vašich priateľov či známych?

» Odporučte nás!

Ako vybrať stan?

Parametre stanov - vodeodolnosť:

Tento parameter vyjadruje vodný stĺpec, ktorý predstavuje tlak valca vody pôsobiaceho na 10cm2 látky. Výška stĺpca, pri ktorom sa pod určitým tlakom dostáva voda cez látku sa označuje ako vodný stĺpec. Veľmi dôležitá je aj kvalita alebo trvácnosť záteru, vďaka ktorému si materiál uchováva svoje vlastnosti. Hodnota vodného stĺpca sa udáva v milimetroch a čím je hodnota vyššia, tým je materiál odolnejší voči premoknutiu.

Podlaha stanu býva spravidla vyrobená z odolnejšieho materiálu ako vrchné tropiko. Hlavným dôvodom je, že ležiaca, sediaca alebo kľačiaca osoba vytvorí oveľa väčší tlak ako najsilnejší dážď.
Stany Vaude sa vyznačujú kvalitnými materiálmi a výška vodného stĺpca je pri týchto stanoch min. 5.000mm.

Zaujímavosti:
* kľačanie na kolenách na mokrej tráve zodpovedá tlaku 12.000mm vodného stĺpca
* hodnoty vodného stĺpca uvádzané zn. Coleman vyjadrujú garantovanú výšku vodného stĺpca po 3-ročnom priemernom používaní stanu
* podľa EÚ noriem sa materiál považuje za nepremokavý pri vodnom stĺpci od 1.300mm

Riešenie stanu:
Dvojplášťové stany sú najpoužívanejšie a tiež sa najviac odporúčajú. Ich silnou stránkou je fakt, že dokážu obmedziť kondenzáciu vodných pár vo vnútri stanu. Ďalej je potrebné odlíšiť stan dvojitý, ktorý vzniká najčastejšie zavesením vnútorného stanu na konštrukciu a preťažením tropika cez konštrukciu. Jednoplášťové stany sú buď lacné výrobky určené na letnú sezónu, alebo moderné a drahšie membránové stany.

Priestrannosť - úžitková plocha akéhokoľvek stanu nezodpovedá pôdorysu. Pre ľahšiu orientáciu nájdete pri každom našom stane nájdete kresbu pôdorysu s kótami jednotlivých spacích komôr, odkladacie priestoru a jeho výšky. Veľakrát v stane môže prespať viac ľudí, ako to deklaruje výrobca. Obyčajne to však znamená zníženie a obmedzenie pohodlia.
Úložné priestory - do priestranného stanu sa vojdeme aj s vecami, ale často je praktické umiestniť úložné priestory mimo vnútorný stan. Ide predovšetkým o mokré veci a zablatené topánky. Najjednoduchším riešením je apsida vzniknutá oddialením tropiky od obrysov vnútorného stanu a ukotvená kolíkom. Výrazne viac miesta poskytuje predsieň, ktorá vznikne využitím podpôr a prútov, potom je to vhodné miesto aj pre opatrné varenie.

Výška stanu:
* menej ako 110 cm možno ležať
* od 110-130cm možnosť sedieť
* od 130-180cm možnosť kľačať
* 180cm a viac možnosť stáť

Vetranie stanu - stany z bavlnených tkanín sú v suchom prostredí priedušné. Nylonové alebo polyesterové stany s polyuretánovým alebo silikónovým záterom sú menej priedušné. Aby nedochádzalo ku kondenzovaniu vodnej pary na stenách a tiež aby bol zabezpečený regulovaný prísun čerstvého vzduchu je potrebné mať zabezpečené kvalitné vetranie.

Vchody do stanu - môžeme si vyberať medzi stanmi s krytým a nekrytým vchodom a medzi jedným a viacerými vchodmi. Krytý vchod vytvára úložný priestor, umožňuje vyvetrať stan otvoreným vchodom aj za dažďa a v neposlednej rade výrazne zvyšuje komfort „bývania“ v stane pri nepriaznivom počasí. Dva vchody sú praktické na stanoch pre viac osôb a umožňujú účinné vetranie. V zlom počasí je príjemnejšie používať vchod v závetrí a v zime náveterný, ktorý býva menej zasypaný snehom. Vchody vybavené moskytiérou sa stali samozrejmosťou a počas horúcich letných nocí vynikajúco poslúžia.

Spolupracujeme s týmito výrobcami stanov: Coleman, Grand Canyon, High Colorado, Salewa, The North Face, Vaude. Našu ponuku plánujeme rozšíriť aj o iné značky - pošlite nám Váš tip na výrobcu.
Prevádzkovateľ
 • Ing. Martin Danko
  Adyho 2935/6
  984 01 Lučenec
 • IČO: 37242431
  DIČ: SK1043324238
 • Tel.: 0905 167 640

 • HOT-LINE
 • Adresa predajne:
  Sport-Outdoor.sk
  Ľ. Podjavorinskej 21
  984 01 Lučenec

  Otváracie hodiny
  Pondelok: 9:00-17:00
  Utorok: 9:00-17:00
  Streda: 9:00-17:00
  Štvrtok: 9:00-17:00
  Piatok: 9:00-17:00
  Sobota: 9:00-12:00
  Nedeľa: zatvorené